FULLBOKAD! En kurs med fokus på sits och balans
Tid och plats
Om evenemanget
Ur ridhandboken: "En välbalanserad och avspänd sits är en förutsättning för att ryttaren ska kunna ge korrekta hjälper och inverka rätt på hästen".
Under denna kurs kommer vi att arbeta både uppsuttet och avsuttet för att öka vår kroppsmedvetenhet och hitta en välbalanserad och avspänd sits. Under det avsuttna passet arbetar vi för att bryta gamla rörelsemönster och träna in nya. Under ridpasset utvecklar vi vår sits och balans ytterligare då vi bland annat tränar tempoväxlingar, övergångar, raka och böjda spår.
Kursen leds av Elettra Sonedotter som är instruktör i Centrerad Ridning level II och dipl. Equi- physioterapeut.
Under ridpassen delas deltagarna upp i två grupper och vi ser och lär av varandra när vi inte rider. All ridning sker utomhus, så klä er efter väder. Max 10 deltagare.
PREL.TIDSSCHEMA
9.00 Avsuttna övningar 10.30 Ridning grupp 1 11.30 Ridning grupp 2 12.30 Genomgång 13.00 Tack för idag
FÖRKUNSKAPER
Du kan göra i ordning din häst själv och rida självständigt i skritt och trav, motsvarande blå/röd och röd grupp.
- SlutsåldCentrerad Ridning med Elettra850 kr850 kr00 kr